Polska Grupa Górnicza ma pierwszą elektrownię PV, szykuje niemal 100 MW

October 11, 2019

 

W kopalni węgla Halemba należącej do Polskiej Grupy Górniczej dzisiaj uruchamiana jest pilotażowa instalacja fotowoltaiczna o mocy 410 kW. To pierwsza z planowanych inwestycji w fotowoltaikę, które planuje PGG i które mają dać zainstalowany potencjał PV liczony w dziesiątkach megawatów.

 

Na dachach dziewięciu budynków Halemby, od dyrekcji po lampownię, zainstalowano łącznie 1109 paneli fotowoltaicznych. Moc elektrowni PV wynosi w sumie 410 kW, co ma się przekładać na produkcję rocznie ok. 390 MWh energii elektrycznej, przy czym PGG zakłada, że 80 proc. rocznego uzysku instalacja PV wygeneruje w miesiącach od marca do września.

 

– Energia zostanie wykorzystana w całości na potrzeby własne PGG, co pozwoli na ograniczenie poboru energii z sieci, a w konsekwencji na większą niezależność energetyczną spółki. Przedsięwzięcie stworzy też nowe miejsca pracy dla osób nadzorujących pracę instalacji – zapowiada Tomasz Rogala, prezes PGG.

Specjaliści z Biura Strategii, Inwestycji i Rozwoju PGG zaznaczają, że energia elektryczna produkowana z fotowoltaiki doskonale nadaje się do oświetlenia i zasilania budynków na powierzchni zakładu.

Wykorzystując energię produkowaną z fotowoltaiki w Halembie, PGG ma zaoszczędzić na rachunkach za energię elektryczną z sieci około 136,5 tys. zł rocznie.

 

PGG podkreśla, że panele fotowoltaiczne zainstalowane w Halembie są wytrzymałe. 2-milimetrową warstwę krzemu zabezpiecza powłoka polimerowa i specjalnie utwardzone termicznie szkło, odporne na uderzenia kul gradowych wielkości do 2,5 cm.

 

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Featured Posts

Polska Grupa Górnicza ma pierwszą elektrownię PV, szykuje niemal 100 MW

October 11, 2019

1/3
Please reload

Recent Posts
Please reload

Archive
Please reload

Search By Tags
Please reload

Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Social Icon

© 2019 by Polski Instytut Audytów Energetycznych

Rynek 10, 26-600 Radom

Polska

Telefon: 603 202 062

  • Black Facebook Icon
  • Black Twitter Icon
  • Black LinkedIn Icon