NFOŚiGW zapowiada finansowanie fotowoltaiki dla spółdzielni

September 26, 2019

Pierwsze spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe w Polsce, które instalowały na dachach swoich budynków instalacje fotowoltaiczne, korzystały z dofinansowania oferowanego w ramach zakończonego kilka lat temu programu Prosument. Obecnie takie podmioty nie mają żadnego programu, z którego mogłyby pozyskać preferencyjne finansowanie na tego rodzaju inwestycje. To się jednak ma zmienić.

 

Pierwsze, największe inwestycje we własne instalacje fotowoltaiczne, które zrealizowały dotąd w naszym kraju wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe, są efektem prowadzonego kilka lat temu przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej program Prosument, w ramach którego na tego rodzaju inwestycje były oferowane dotacje uzupełniane preferencyjnymi pożyczkami.

 

W ten sposób sfinansowano budowę m.in. największej w Polsce miejskiej elektrowni fotowoltaicznej, która powstała we Wrocławiu na dachach kilkudziesięciu bloków Spółdzielni Mieszkaniowej Wrocław Południe. W efekcie tego projektu na dachach wrocławskich wieżowców działa już 35 instalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy 739 kWp.

 

Z kolei największa spółdzielcza elektrownia fotowoltaiczna w Warszawie jest finansowana z dopłat, które oferuje stołeczny magistrat. Dzięki dofinansowaniu z Urzędu m.st. Warszawy na dachach budynków zarządzanych przez Spółdzielnię Budowlano-Mieszkaniową "Zachód" powstają instalacje PV o łącznej mocy ponad 100 kW.

Obecnie NFOŚiGW prowadzi co prawda kolejny program dofinansowania na domowe instalacje fotowoltaiczne, jednak z programu "Mój Prąd" mogą korzystać tylko właściciele domów jednorodzinnych.

 

Posiadające własne instalacje fotowoltaiczne spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe  mogą rozliczać nadwyżki nieskonsumowanej energii w prosumenckim systemie opustów.

 

Obowiązujące prawo nie umożliwia jednak takim podmiotom zoptymalizowania korzyści finansowych, które daje produkcja energii na własny użytek, ponieważ z wytwarzanej energii nie mogą skorzystać mieszkańcy, co zwiększyłoby poziom autokonusmcji i generowanych oszczędności.

 

Wytworzona energia może zasilać jedynie części wspólne budynków, niewykorzystane nadwyżki muszą natomiast trafić do sieci, a ich wirtualne odebranie w systemie opustów wiąże się z pomniejszeniem korzyści finansowych, zgodnie z przypisanym danej instalacji współczynnikiem opustu.

 

Jak jednak wynika z wczorajszej wypowiedzi prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Piotra Woźnego, spółdzielnie mieszkaniowe mają zyskać nowy instrument wsparcia w zakresie montażu dachowych instalacji fotowoltaicznych.

 

Szef NFOŚiGW poinformował, że trwają prace nad komercyjnym instrumentem finansowym dotyczącym inwestycji w instalacje fotowoltaiczne, z którego będą mogły skorzystać tego rodzaju podmioty.

Woźny stwierdził, że „blokowiska to jest genialne miejsce na fotowoltaikę” i podkreślił, że uniezależni ona spółdzielnie od wahań cen na rynku energii, a po spłaceniu zobowiązań kredytowych przyczyni się do realnych obniżek na rachunkach dla spółdzielców Prezes NFOŚiGW wraz z minister przedsiębiorczości Jadwigą Emilewicz wziął wczoraj udział w spotkaniu z kierownictwem spółdzielni mieszkaniowych z Poznania.

 

Minister Emilewicz poinformowała, powołując się na analizy wykorzystania fotowoltaiki w jednej z poznańskich spółdzielni mieszkaniowych, że możliwy jest zwrot nakładów w okresie około 7 lat, a inwestycja kosztująca 2 mln zł w okresie 25 lat może dać ponad 8,3 mln zł oszczędności.

 

 

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Featured Posts

Polska Grupa Górnicza ma pierwszą elektrownię PV, szykuje niemal 100 MW

October 11, 2019

1/3
Please reload

Recent Posts
Please reload

Archive
Please reload

Search By Tags
Please reload

Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Social Icon

© 2019 by Polski Instytut Audytów Energetycznych

Rynek 10, 26-600 Radom

Polska

Telefon: 603 202 062

  • Black Facebook Icon
  • Black Twitter Icon
  • Black LinkedIn Icon